صفحه اصلی
اخبار و اطلاعیه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سایر مراکز علمی
معاون حقوقي و امور مجلس وزارت علوم اظهار داشت: در قوانين كشور هیأت امناء عالي‌ترين ركن دانشگاه محسوب مي‌شود

معاون حقوقي و امور مجلس وزارت علوم اظهار داشت: در قوانين كشور هیأت امناء عالي‌ترين ركن دانشگاه محسوب مي‌شود

معاون حقوقي و امور مجلس وزارت علوم اظهار داشت: در قوانين كشور هیأت امناء عالي‌ترين ركن دانشگاه محسوب مي‌شود

معاون حقوقي و امور مجلس وزارت علوم اظهار داشت: از ابتداي قانون‌گذاري در قبل و پس از انقلاب اسلامي، هيأت امنا به عنوان عالي‌ترين ركن دانشگاه تلقي شده و استقلال دانشگاه‌ها به عنوان يك امر كليدي و مهم، مطمح نظر قانون‌گذار بوده است تا جايي كه در اولين مصوبه شوراي عالي انقلاب اسلامي در خصوص دانشگاه‌ها، به اين مهم تصريح شده است.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه کوثر و به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، دكتر محمد روشن در نشست رؤساي كميسيون دائمي هيأت‌هاي امناي دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي افزود: در لايحه تقديمي دولت يازدهم تحت عنوان تنظيم برخي از احكام برنامه‌هاي توسعه كشور، اولين  ماده آن به هيأت امنا و جايگاه و اختيارات آن اختصاص داده شده است كه اتفاقاً مجلس محترم شوراي اسلامي نيز بر آن صحه گذاشت و تصويب كرد.

 دكتر روشن در خصوص سابقه تاريخي ايجاد هيأت‌هاي امنا گفت: اولين هيأت امنا در سال 1287 در  مؤسسات آموزش عالي و  در سال 1339 در دانشگاه ملي (شهيد بهشتي فعلي) ايجاد شد و  پس از آن دانشگاه‌هاي شيراز و شريف  در 1342 و دانشگاه تهران در سال 1346  به تشكيل هيأت امنا اقدام كرده‌اند.

وي با اشاره به اينكه تصويب قانون ايجاد هيأت‌هاي امناي دانشگاه‌ها در سال 1350 در مجلس شورا و  سنا صورت گرفته است گفت:  تشكيل هيأت‌هاي امنا  در قوانين كشور  داراي قدمت بوده و  جايگاه محكمي دارد و  در برنامه‌هاي سوم، چهارم  و  پنچم توسعه و احكام دائمي برنامه ششم توسعه كشور مورد تأكيد قرار گرفته و در هر دوره‌اي به مناسبتي تكميل و توسعه داده شده است.

معاون حقوقي و امور مجلس وزارت علوم گفت: از ديگر  قوانين مرتبط با ايجاد هيأت‌هاي امناي دانشگاه‌ها، قانون اهداف، وظايف و تشكيلات وزارت علوم، تحقيقات و فناورى (مصوب١٣٨3) است كه بر اساس ماده 10 آن ، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و تحقیقاتی دارای شخصیت‌ حقوقی مستقل هستند و برابر ضوابط و آیین‌نامه‌های خاص مالی معاملاتی، اداری، ‌استخدامی و تشکیلاتی که به تصویب هیأت امناء و تأیید وزیر می‌رسد اداره می‌شوند.

وي با اشاره به اينكه مصوبات هیأت‌هاي امناي دانشگاه‌ها بايد به تاييد وزير علوم برسد گفت: نظارت وزارت علوم بر هيأت امناء  از نوع استصوابی و در کلیه مراحل است.

دكتر روشن تأكيد كرد: انتظار مي‌رود كميسيون‌هاي دائمي و هيأت‌هاي امناي دانشگاه‌ها با توجه به اينكه مصوبات هيأت امنا براي آنان  مسئوليت‌هاي مدني و كيفري ايجاد مي‌نمايد حتماً از نظرات مشورتي مديران دفاتر حقوقي دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي استفاده كنند تا ضمن مستند سازي مصوبات، از مغايرتهاي قانوني پيشگيري شود.

معاون حقوقي و امور مجلس وزارت علوم در پايان اظهار اميدواري كرد با توجه به مسئوليتي كه  کمیسیون‌هاي دائمي در  زمينه،  همسان‌سازی و ایجاد هماهنگی بین مصوبات هیأت‌های امناء را به عهده دارند شاهد اثربخشي بيش از بيش هيأت‌هاي امناي دانشگاه‌ها در توسعه اين مراكز باشيم.

منبع: msrt.ir

 

 

 

 
اذان صبح:  
طلوع خورشید:  
اذان ظهر:  
غروب خورشید:  
اذان مغرب:  

مرکز استان:
طول جغرافیایی:
عرض جغرافیایی:
روز:
ماه: