بیانیه معاونان پژوهشی دانشگاه ها

معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی با صدور بیانیه‌ای بر افزایش میزان سهم پژوهش از درآمد ناخالص ملی وتقویت جایگاه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری تأکید کردند.

چهل و نهمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها، پژوهشگاه ها، مؤسسات آموزش عالی، مراکز پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری کشورکه به مدت دو روز در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد ،با صدور بیانیه‌ای به کار خود پایان داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه کوثر و به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، متن کامل این بیانیه بدین شرح است:

با سلام و درود به مقام شامخ شهدای گرانقدر جمهوری اسلامی ایران به ویژه شهدای آزاد سازی خرمشهر و همچنین روح مطهر امام شهدا و آرزوی سلامتی برای مقام معظم رهبری و تبریک اعیاد شعبانیه و روز جانباز و نیز تشکر و قدردانی از میزبانی دانشگاه محقق اردبیلی، بیانیه پایانی چهل و نهمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی، مراکز پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری کشور بر اساس مباحث  انجام گرفته و پیشنهادهای ارائه شده در اجلاس، موارد ذیل جهت پیگیری و اجرا مورد تاکید شرکت کنندگان قرار گرفت:

- ضرورت دارد ساز وکارها و مقررات لازم به نحوی تدوین شود تا انجام امور پایان نامه‌ها، رساله‌ها و پروژه های تحقیقاتی دانشگاه‌ها و تخصیص اعتبارات پژوهشی در راستای حل مسائل و مشکلات و نیازهای اساسی کشور باشد.

- در حال حاضر میزان سهم پژوهش از درآمد ناخالص ملی (GDP) برای توسعه علمی و فناوری کشور کافی نیست لذا تأکید می‌شود این موضوع مورد توجه مسئولان مرتبط در دولت و مجلس شورای اسلامی قرار گیرد تا پایان برنامه ششم توسعه، این سهم تدریجا به میزان 4 درصد افزایش یابد و حداقل 50 درصد آن بر اساس نظر دانشگاه‌ها و مراکز پژوهش و فناوری در موارد مرتبط هزینه شود.

- بررسی راهکارهای ارتقای جایگاه مدیریت پژوهش و فناوری کشور و همچنین تقویت جایگاه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری برای تبدیل شدن به ستاد مشترک هدایت علم، پژوهش و فناوری کشور مورد توجه جدی مسئولان کشور قرار گیرد.

- تهیه برنامه کلان راهبردی و عملیاتی ماموریت گرا کردن دانشگاه‌ها و مراکز پژوهش و فناوری در جهت توسعه علمی کشور در اولویت برنامه ها قرار گیرد و برای تحقق این امر اصلاح آئین نامه‌های اسناد بالا دستی مرتبط در دستور کار قرار گیرد.

- ماموریت های پژوهش و فناوری تعیین شده بر اساس آمایش علم، پژوهش و فناوری و اولویت‌های ملی و منطقه ای به دانشگاه‌ها و مراکز پژوهش و فناوری واگذار شود تا موجب موازی کاری در مراکز آموزش عالی و سایر سازمان‌ها و نهادهای مختلف نشود.

- تهیه برنامه عملیاتی و اجرائی جهت ایجاد ارتباط و تعامل صنعت و مراکز خدماتی با دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در همکاری با بخش های صنعت در دستور کار دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی قرار گیرد.

- مطالعه و برنامه ریزی علمی برای تهیه سند و برنامه‌های راهبردی و عملیاتی جهت تحقق دانشگاه کار آفرین در سر لوحه امور دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری کشور قرار گیرد.

- لازم است تفکیک ردیف اعتبارات پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها و مراکز پژوهش و فناوری از بودجه غیر پژوهشی مورد توجه جدی مسئولان در سازمان مدیریت و برنامهریزی، مجلس شورای اسلامی و نیز روسای مراکز آموزش عالی قرار گیرد تا اعتبارات پژوهش و فناوری در راستای برنامه‌ها و ماموریت های تعیین شده هزینه شود.

- تدوین نظام نامه نحوه همکاری و تعامل پارکهای علم و فناوری، دانشگاه ها و مراکز پژوهشی با یکدیگر در چارچوب یک اکوسیستم نو آوری در حوزه های مراکز رشد، نوآوری، کارآفرینی، انتقال فناوری و فن بازار مورد تأکید قرار گیرد.

 - نقش و مشارکت همه جانبه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری در اجرا و تحقق اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان و انتقال فناوری که از مسئولیت های اصلی و قانونی تعیین شده است مورد توجه جدی قرار گیرد.

منبع: msrt.ir

                      

 
اذان صبح:  
طلوع خورشید:  
اذان ظهر:  
غروب خورشید:  
اذان مغرب:  

مرکز استان:
طول جغرافیایی:
عرض جغرافیایی:
روز:
ماه: