علوم کامپیوتر

معرفی رشتهعلوم کامپیوتر

تعریف و هدف:

دوره کارشناسی رشته علوم کامپیوتر یکی از دوره‌های آموزشی در نظام آموزش عالی است که به منظور تحقیق اهداف زیر ایجاد و فعالیت خود را آغاز می‌نماید.

الف) کسب آگاهی جامع از نظریه‌های علمی موجود در علوم کامپیوتر به نحوی که دانشجویان، مفاهیم این علم را درک و نظرات عمیق آن را بالقوه کسب نمایند و همراه با برداشت‌های کاربردی، دیدگاه‌های پایه‌ای علمی نیز که از ضروریات خودکفایی علمی در این رشته می‌باشد در آن‌ها به وجود آید.

ب) آماده سازی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان برای به کارگیری دانش کامپیوتر در حل مسائل بنیادی علوم کامپیوتر از طریق ایجاد قابلیت برای شناخت و مطالعه مفاهیم و مسائل پایه‌ای علوم مربوط به کامپیوتر و کسب زمینه فکری و تحقیقی لازم جهت دستیاری تحقیقات در این علوم.

ج) ایجاد پایه‌های علمی و تخصصی لازم در تعریف دقیق مسائل و پی‌گیری حل و اجرا در مراحل طراحی، پیاده‌سازی و اثبات منطقی صحت آن‌ها جهت کاربردهای کامپیوتر در زمینه علمی، فنی، اجتماعی، اقتصادی، مدیریت و برنامه‌ریزی.

د) انطباق با روند تحولات علمی، تکنولوژیکی و اجتماعي در رابطه با كامپيوتر

ه‍) ايجاد ديدگاه‌هاي كلي و وسيع در رابطه با مطالبي كه امكان بررسي عميق آن در دوره كارشناسي ممكن نمي‌باشد و لذا آماده‌سازي دانشجويان براي ادامه تحصيل در دوره‌هاي كارشناسي ارشد و دكتري اين رشته، به منظور پيشبرد علوم كامپيوتر و انتقال اين علم به نسل‌هاي بعدي.

علوم‌ كامپيوتر پل‌ ارتباطي‌ دانش‌ كامپيوتر و رياضي‌ است‌ و مهم‌ترين‌ هدف‌ آن‌ دست‌يابي‌ به‌ بهترين‌ الگوريتم‌هاي‌ موجود (روش‌هاي‌ حل‌ مسأله‌) در كمترين‌ زمان‌ و با كمترين‌ خطا و بيشترين‌ دقت‌ است. به‌ عبارت‌ ديگر هدف‌ اين‌ رشته‌ تربيت‌ گروهي‌ متخصص‌ كامپيوتر است‌ كه‌ با ديد رياضي‌تر و منطقي‌تر به‌ حل‌ مسائل‌ مطرح‌ شده‌ در علوم‌ كامپيوتر يا رياضي‌ بپردازند. اين‌ رشته‌ در مقطع‌ كارشناسي‌ داراي‌ 4 گرايش‌ محاسبات‌ علمي‌، نظريه‌ الگوريتم‌ها، سخت‌افزار‌ و سيستم‌هاي‌ اطلاعاتي‌ است‌. كه دروس گرايش محاسبات علمي در زمينه برنامه‌ريزي خطي، غيرخطي، آناليز عددي و نرم‌افزار در رياضي است؛ يعني در اين گرايش كاربرد رياضيات در كامپيوتر مطالعه مي‌شود. گرايش نظريه الگوريتم‌ها به بررسي راه‌هاي مختلف حل مسئله به ياري روش‌هاي بهينه‌تر، سريع‌تر و بهتر مي‌پردازد. به عبارت ديگر هدف اين گرايش پياده‌سازي و بهينه كردن الگوريتم است.در گرايش سخت‌افزار نيز معماري يا ساختار كامپيوتر مطالعه مي‌شود و گرايش سيستم‌هاي اطلاعاتي نيز به مديريت پروژه‌هاي نرم‌افزاري و سيستم‌هاي اطلاعاتي مي‌پردازد. گفتني‌ است‌ كه‌ تفاوت‌ اين‌ رشته‌ با مهندسي‌ كامپيوتر گرايش‌ نرم‌افزار در اين‌ است‌ كه‌ رشته‌ علوم‌ كامپيوتر برخلاف‌ مهندسي كامپيوتر فاقد دروس‌ آزمايشگاهي‌ و كارگاهي‌ است‌ و بيشتر جنبه‌ تحقيقات‌ نظري‌ دارد.

نقش و توانايي:

فارغ‌التحصيلان اين دوره توانايي آن را مي‌يابند تا در حل مسائل علمي كامپيوتر در مؤسسات و مراكز علمي ـ تحقيقاتي، صنعتي، اجتماعي و اقتصادي نقش مؤثر و اساسي داشته باشند. مضافاً زمينه‌هاي لازم را جهت ادامه تحصيل، تدريس و تحقيق در مؤسسات آموزش عالي، مراكز صنعتي و خدماتي كسب مي‌نمايند.

پي‌ريزي بنيادي و علمي سيستم‌هاي كامپيوتري مناسب، ارائه روش‌هاي صحيح و بهره‌گيري مؤثر و مفيد از امكانات كامپيوتر، تشخيص مسائل در محيط كار، قابليت حل، تعريف، مطالعه واختصاصي كردن علمي، طراحي، پياده‌سازي، اثبات منطقي صحت حل و آزمون كارآيي آن‌ها از جمله ديگر توانايي‌هاي فارغ‌التحصيلان مي‌باشد.

تسلط‌ و علاقه‌ به‌ رياضيات‌ شرط‌ اول‌ موفقيت‌ در رشته‌ علوم‌ كامپيوتر است‌ و دانشجوي‌ اين‌ رشته‌ بايد بتواند با استدلال‌ رياضي‌ با مسائل‌ برخورد نمايد. در ضمن‌ بايد اطلاعات‌ عمومي‌ خوبي‌ داشته‌ و حتي‌ پس‌ از فارغ‌التحصيلي‌ به‌ مطالعه‌ و تحقيق‌ پشت‌ نكند چون‌ در طي‌ تحصيل‌ تنها اطلاعات‌ پايه‌اي‌ و كلي‌ را فرا مي‌گيرد و براي‌ حضور در بازار كار بايد خود تلاش‌ كند و اهل‌ مطالعه‌ و تحقيق‌ باشد.

ضرورت و اهميت:

پيشرفت سريع علوم كامپيوتر و گسترش روزافزون كاربرد آن در تحقيقات علمي، صنايع، اقتصاد، پزشكي، علوم اجتماعي، مديريت، برنامه‌ريزي و غيره، ضرورت دستيابي و بهره‌برداري هر چه بيشتر از اين علم را آشكار مي‌سازد ايجاد چنين دوره‌اي در جهت پي‌ريزي علوم كامپيوتر و گسترش آن در جهت خودكفايي علمي و تكنولوژيكي كاملاً ضروري و مؤثر مي‌باشد. با توجه به گستردگي و جواني علوم كامپيوتر، توجهات لازم در ايجاد و گسترش اين رشته مؤيد آينده‌نگري به موقعي است مسلماً ثمرات پرباري به همراه خواهد داشت.

موقعيت‌ شغلي‌ در ايران:

  موقعيت‌هاي‌ شغلي‌ فارغ‌التحصيل‌ علوم‌ كامپيوتر شباهت‌ بسياري‌ با مهندسي‌ كامپيوتر گرايش‌ نرم‌افزار دارد اما در كل‌ نقش‌ فارغ‌التحصيل‌ اين‌ رشته‌ به‌ عنوان‌ مدير و هماهنگ‌ كننده‌ بسيار مهم‌ و قابل‌ توجه‌ است‌. فردي‌ كه‌ مسؤول‌ انتخاب‌ راه‌حل‌ مسائل‌ و حل‌ آنها همچنين‌ تقسيم‌ الگوريتم‌ها در بين‌ مهندسين‌ نرم‌افزار و در انتها جمع‌ كردن‌ قسمت‌هاي‌ توزيع‌ شده‌ مي‌باشد.

 فایل ها

 سرفصل ها    حجم فايل:  1344.19 KB
 
اذان صبح:  
طلوع خورشید:  
اذان ظهر:  
غروب خورشید:  
اذان مغرب:  

مرکز استان:
طول جغرافیایی:
عرض جغرافیایی:
روز:
ماه: